zone's - Az információs zóna
zone's - Az információs zóna
Böngésző
 
Üdvözöljük!

Kedves Látogató!

 

Üdvözöljük portálunkon!

Ön a G-N kiegészítő, társportálját nyitotta meg!

Lapunkon élethelyzetekkel-, népszokásokkal-, pályázati lehetőségekkel-, vagyis ismeretterjesztő-, tájékoztató írásokkal találkozik.

 

Ezen felületet a gpotal.hu biztosította részünkre, mely lehetőségről bővebben a Link menü „Gportál” linkjére kattintva tájékozódhat!

 

Kellemes időtöltést kívánunk!

 

Zone’s portál szerkesztősége

 

 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
dr. Kuti Vilma rovata
dr. Kuti Vilma rovata : „Mindenki annyit ér, amennyit másokért tenni tud.” II.

„Mindenki annyit ér, amennyit másokért tenni tud.” II.

dr. Kuti Vilma  2006.11.26. 08:28

Mindenkinek szeretettel - dr. Kuti Vilma írásának második fejezete

Második kísérletem üzemi dolgozók körében

Személyiségem hatásának kizárásához kapóra jött egy saját konyhával rendelkező gyár, ahol megüresedett az üzemorvosi állás, a konyha főnöke pedig betegem volt, kislánya asztmáját magnéziumpótlás szüntette meg. Szerettem volna megkapni ezt a mellékállást, de észrevettem, közvetlen főnököm kezd ellenemre tenni. Értekezleten mindannyiunkat végigkérdezett, ki vállalná el, én azt mondtam: a világért sem. Válaszként írásban kötelezett az ellátására.

Gyorsan csináltam egy általános szűrővizsgálatot a 600 fős ládagyárban. Magas volt a táppénzes arány, emiatt gyakori a soron kívüli felülvizsgálat, aminek lényege, hogy a felülvizsgáló főorvosok nem várják meg a betegek gyógyulását. A munkakörülmények rosszak voltak. Megbeszéltem a gyár igazgatójával, mit szeretnék tenni. Támogatott.

Itt is, mint annyiszor, a kiindulópont a vérnyomás alakulása volt. Az emberek három műszakban dolgoztak. Úgy szerveztük munkánkat, hogy műszakváltás előtt az érkező, utána a lelépő dolgozók éppen esedékes csoportjánál történt vérnyomásmérés. (Majd elláttuk az egyéb problémával jelentkezőket.)

Világossá vált a vérnyomás-változás dinamikája zajos munkahelyen: hétfőn, munkakezdés előtt volt a legalacsonyabb, műszak végére emelkedett, kedden műszak előtt már kicsit magasabbról, hét végéig egyre magasabbról indult és egyre magasabbra emelkedett. A pihenőnap után – otthon bármilyen munkát végzett az illető, de nem az üzemhez hasonló zajos környezetben – hétfőn a legalacsonyabb szintről indult újra minden. Ez volt a tervezett összehasonlítási alap.

Beavattam a konyhafőnöknőt. Neki nem kellett sokat magyarázni a magnéziumról. Megértette azt is, hogy ha kiderül, teszünk valamit az ételbe, lesz, aki emiatt nem eszi meg, vagy elő sem fizet. Tehát a magnéziumot ő maga a konyhasóhoz keveri a megbeszélt arányban és erről nem esik szó. A dolgozók kevesebb, mint fele étkezett az üzemi konyhán. A két csoport adva volt.

Az üzemi étkezésen keresztül magnéziumpótlásban részesülő csoport fűrészfogszerű vérnyomásváltozása jóval alacsonyabb értékeket mutatott, a kontrol csoporté nem változott. De mi történt ezen kívül?

A betegeket nem mi tartottuk táppénzben, körzeti orvosaik nem tudtak a magnéziumpótlásról. Az idült nem fertőző betegségek miatt szükséges táppénzes napok száma oly mértékben (dolgozónként átlagosan havi 1,1 napról 0,4 napra) csökkent a magnéziumpótlás hatására, hogy az üzemi átlagot a „norma” alá vitte, nem volt többé szükség rendkívüli felülvizsgálatra.

A magnéziumnak nyugtató hatása is van, ezért tudni akartam, változtatja-e a reflexidőt, hiszen az emberek jó része gépen dolgozott. Egy elmés, de egyszerűen kivitelezhető reflexidő mérőt el is készítettek számunkra és kiderült, a reflexidő nem változott.

 

Kísérletem eredményét hasznosítani lehetne

Nagyon a begyemben volt az embertelen felülvizsgálati rendszer, főorvosaival egyetemben, ezért szépen, érthetően és udvariasan megírtam a magnéziumpótlással elért eredményeket és javasoltam széleskörű alkalmazását a gyógyszer- és táppénzköltség csökkentése érdekében. Még szignifikancia számítást is kértem Juvancz Ireneus professzor beosztottjától, amit hallva, a professzor azt mondta: „Elefántot nem szoktunk mikroszkóppal nézni.” Biztos, ami biztos, legyen ez is ott, vannak akiknek ez a döntő.

Kisvártatva megérkezett egy főorvos a központból. Feladata az volt, hogy számon kérjen és megbüntessen, amiért megelőző célra írtam fel a 90 %-os támogatást élvező magnéziumcitrátot, holott a társadalombiztosító csak gyógyítás céljára ad támogatást. Ezen kívül kétségbe vonta a magnézium adásának jogosságát, szakmai, etikai ellenvetései voltak.

Az üzemi kísérlethez nem receptre írtam a magnéziumot, mert a gyárigazgatóval folytatott első beszélgetésen tisztázódott, hogy a teljes árat sem sokallja, a gyár megveszi. Látogatóm ragaszkodott ahhoz, hogy megnézze a számlát. Ez rendben volt, de újabb aggálya támadt. Helyes-e, hogy az igazgató az állam pénzét ilyenre költi? De mennyire! Már korábban kiszámoltuk: A táppénzes napok helyett munkával töltött idő termelési értéke (a ládagyár alacsony termelési értéke mellett!) pontosan százszorosa volt annak, amit a magnéziumra költöttünk. Még ez sem volt elég. Tekintettel arra, hogy Sós vizsgálataira hivatkoztam, felkereste Sós professzort is, megtudakolni a magnézium adásának szakmai indokait. Ilyen gondos vizsgálat után zárták le az ügyet azzal, hogy nem kapok büntetést. Javaslatom eredeti célja, a magnézium hasznosítása szóba sem került.

 

Meglepetés az influenza járvány során

Közben lezajlott egy influenza járvány. Robbanása vasárnapi ügyeletemre esett. Olyan mértékben nőtt a járó betegek és hívások száma, hogy 10 óra körül kértem férjemet, jöjjön segíteni, dél felé pedig főnökömet, hogy akit csak elér a körzeti orvosok és gyógyszerészek közül, állítsa munkába. Először személyesen meggyőződött, aztán gyorsan intézkedett.

 Korábban is átéltem már influenza járványt, most is arra számítottam, hogy az időseket viseli meg a legjobban. Kezdetben napi 20 felett is volt a házhoz hívások száma. Ha volt a családban nagymama, ő nyitott ajtót és sürgött-forgott családja körül. Ő is megkapta az influenzát, érzi, de azért lábon tud maradni. Ezek a nagymamák mind régóta és folyamatosan pótoltak magnéziumot, de hasonlóan enyhe volt az influenza lefolyása a fiatalabb magnéziumszedőknél is. Több magányos, idős magnéziumpótló betegemről később derült ki, az influenza miatt elkezdtek Kalmopyrint szedni, nem érezték, hogy szükséges orvoshoz fordulniuk.

Régi megfigyelés, hogy krónikus, nem fertőző betegséggel élők nehezen viselik a fertőző betegségeket, súlyosabb azok lefolyása, gyakrabban okoznak körükben halált. E jelenség kulcsa az alacsony magnéziumellátottság, amely már alapbetegségük kialakulásához hozzájárult, majd a fertőzésre adott immunválasz eredményességét gátolta, miközben az így korlátozott immunválaszhoz mégis csak felhasznált magnézium súlyosbítja a hiányt, rontja az alapbetegséget.

Körzetbeli tapasztalataim után nem volt meglepő a gyárban kapott statisztikai eredmény: az üzemi konyán étkező és a kontrol csoport betegei ugyanolyan arányban betegedtek meg, de a magnéziumot kapóknál kevesebb táppénzes napot vett igénybe, amiből enyhébb lefolyásra, kevesebb szövődményre lehet következtetni.

 

Szérum magnézium vizsgálatok

Megoldhatóvá vált, hogy betegeim állapotát legalább 281 esetben a szérum magnézium vizsgálat eredményével egybe vessem. (Az ETT-től nyertem 5 000 Ft támogatást, hivatalosan ebből, gyakorlatilag ezt zsebből megtoldva tudtam fizetni a labor-vizsgálatokat, ugyanis magnézium meghatározást egyébként a labor nem végzett.) Olvastam, hogy ezt a vizsgálatot legjobb reggel, éhgyomorral, még fekvő állapotban vett vérből elvégezni, mert a mozgás, az étkezés befolyásolja a szérum magnézium szintet. Ahhoz igazodva, hogy a labor naponta 10-12 vérmintát tudott tőlem fogadni, elkezdtem szervezni a családi vérvételeket, reggeli ébredésükhöz igazodva. Elárulhatom, ennek elviseléséhez nagy szükség volt a korábban kialakult jó kapcsolatra, hiszen vagy egészséges, vagy betegségük miatt orvosra éppen nem szoruló embereket „zaklattam”. Megkaptam a bejárati kulcsokat, akitől levettem a vért, az már elkezdhette a reggeli készülődést. Az eredmény:

- Azonosan táplálkozó családtagok szérum magnézium szintje a labor hibahatáron belül azonos volt.

- Idült nem fertőző betegségben szenvedők szérum magnézium szintje szignifikánsan alacsonyabb volt, mint az attól mentes egyéneké.

A várandós anyák is magnéziumot kaptak

A körzetemben élő várandós anyák is magnéziumpótlást kaptak, ha vérnyomásuk emelkedett, és/vagy vizenyő alakult ki, ami körükben gyakran előfordult. A magnéziumpótlás közérzetüket javította, tüneteik megszűntek, én pedig örültem, hogy gyógyszer nélkül tudnak élni.

Jóllehet a csecsemőket már gyermekorvos látta el, a boldog mamák velem is megosztották örömüket, nekem is megmutatták gyermeküket. Ez korábban is így volt, ezért volt már némi tapasztalatom, hogy a csecsemők között bizony van ilyen is, meg olyan is. Egy idő után feltűnt, hogy csupa jó tartású, jól fejlődő csecsemőt veszek kézbe, majd átvillant bennem a gondolat: a mamák mind magnéziumot pótoltak. Lehetséges, hogy a magnéziumpótlás segíti a magzat egészséges fejlődését? Meg kell vizsgálni!

Sopronban a terhes-gondozást végző orvosok nem voltak kaphatók ilyen vizsgálatra. Hallva ezt Wallon Lajos gyógyszerész úr, segített megismerni dr Vajna Istvánt, aki Törökszentmiklóson a szülőotthon főorvosa volt és sok várandós anyát gondozott. Első beszélgetésünk során átlátta e munka nagyszerűségét és vállalkozott a magnéziumpótlásra.

 

Új fejezet az életemben

A Magyar Általános Orvosok Tudományos Egyesülete és a Magnézium Munkacsoport

1967-ben megalakult a Magyar Általános Orvosok Tudományos Egyesülete (MÁOTE). Rendezvényei és hamarosan meginduló lapja, a Medicus Universalis (Med.Univ.) fórumot teremtett az addig teljes elszigeteltségben dolgozó körzeti orvosoknak arra, hogy tapasztalataikat elmondhassák, kérdéseiket feltehessék, egymást erősítsék sajátos gondolkodásukban, mely betegeik sorsának folyamatos észleléséből következett.

Már az eddig felsorolt megfigyeléseim és mellettük a megszámlálhatatlan kérdés világossá tette, társakat kell találni, mert a megfigyelések túl jelentősek ahhoz, hogy csak egy körzetben hasznosuljanak, a kérdés pedig túl sok, hogy azokra egy ember meg tudja keresni a választ.

Az egyesület egyik célja a csoportos kutatómunka elősegítése volt. A vázolt előzmények alapján támogatta Andor Miklós, az egyesület tudományos vezetője, Szőnyi András főtitkár és Tóth Károly elnök a Magnézium Munkacsoport szervezésének elindítását. A Med. Univ.-ban megjelent felhívásra jelentkezett dr Arnold Csaba budapesti, dr Fekete György devecseri, dr Fűrész Erzsébet pécsi, dr Székelyhidi László mosonmagyaróvári kollega majd az érdeklődést különböző utakon felkeltve 1968 szeptemberre elértük a 30, a következő években a 150 főt.

Szükségesnek tartottam a személyes találkozást minden új jelentkezővel. Igen ám, de Sopron nem csak messze volt, határsávban feküdt. Belépőt nagyon nehezen adtak. Nekem kellett vasárnaponként központi helyre, Budapestre menni, de elmentem az ország távolabbi csücskeibe is, ha szükséges volt. Budapesten a Vörösmarty cukrászdában találkoztunk, ismertető jelem egy piros dosszié volt. A személyes beszélgetés során igyekeztem megtudni kollegám érdeklődési területét, hiszen egy-egy közös munka mellett az egyéni érdeklődés szerinti kutatásnak jelentős szerepet szántam. Az indításnál ehhez próbáltam – ha volt – átadni tapasztalatomat.

Fontosnak gondoltam, hogy irodalmi hivatkozásokat is kézbe kapjanak az érdeklődők. Akkor már pár éve gyűjtöttem a magnéziummal kapcsolatos cikkeket. Ezek magyarra fordított kivonatait most stencileztettem és minden jelentkező megkapta a már összegyűjtött irodalmat, a továbbiakat pedig postán küldtem. Óriási segítséget jelentett, hogy az irodalom-figyelést hamarosan meg lehetett osztani dr Hidas István pilisvörösvári kollegával.

 

Munkamegbeszéléseink

A munkacsoport egyre jobban összekovácsolódott. Rendszeresen szerveztünk kötetlen munkamegbeszéléseket, amelyeken olyan kollegáink is részt vettek, akik nem vállalkoztak megfigyeléseik pontos dokumentálására és rendezgetésére, de elmondták tapasztalataikat és hasznosították az ott hallottakat. Budapesten, a Visegrádi utcai rendelőintézet tanácsterme lett megbeszéléseink színhelye, ahol a vasárnapi ügyelet miatt volt portaszolgálat, hiszen csak szabadnapunkon hagyhattuk ott körzetünket, de volt, akinek szervezett ügyelet hiányában még ez is nehezen volt megoldható. Ezeken a megbeszéléseken általában Hidas dr ismertette az újabb irodalmi adatokat. Sajnos, csak az 1969 április 25.-i megbeszélésünkön készült hangfelvétel, majd közöltük a Med. Univ.-ban. Ebből szemezgetve:

Dr Arnold Csaba budapesti kollega a következőket mondta:

A CIBA gyógyszergyár 1967-es almanachjában, a magas vérnyomás kialakulását elősegítő tényezők között már a magnéziumhiány is szerepel.

Krónikus légcsőhurutban szenvedő betegeimnek kb. 4 hónapja adok magnéziumcitrátot. A köptetőbe ephedrin, vagy codein, vagy phenobarbitural mellett 5,0 g magnéziumcitrátot, 5,0 g salicylt és 300,0 g elix. Thymit, vagy saponariát teszek. A hatás kitűnő, sokkal jobb a gyógyulási hajlam, a betegállományban töltött idő lerövidül.

A vízhajtó hatást én is tapasztaltam és nem csak magas vérnyomásban, hanem keringési elégtelenségben szenvedő betegeimnek is rendszeresen adtam magnéziumcitrátot.

Egy nagyon érdekes esetem volt, amelyre érdemes odafigyelni: egy cukorbeteg kb. 6 éven át kapott 20 E sima és 20 E Zink-protamin Inzulint és emellett mindvégig egyensúlyban volt. Rendkívül magas vérnyomása miatt is rendszeres kezelést kapott, de a 240-280/140 Hgmm vérnyomást a legkülönbözőbb vérnyomáscsökkentők kombinációjával sem sikerült lejjebb vinnem. Legutóbb Rausedyl + Dopegyt + Sanotensin mellett vérnyomása  260/140 Hgmm volt. A magnéziumkezelést a Rausedyl és Dopegyt folytatása mellett kezdtem el, vérnyomása 190-180/100 Hgmm-re csökkent és hypoglykaemiás coma alakult ki. Kórházi osztályon átállítás történt napi 1 tabletta Bucarbanra. További magnéziumszedés mellett vérnyomása tartósan 180/100 körül mozgott, majd ismét hypoglykaemia alakult ki, a Bucarbant tovább lehetett csökkenteni, jelenleg váltogatva kap ½ -1 tablettát.

Dr Henczel József, Ózdról:

Sportorvosi tevékenységem során, a formába hozás időszakában szereztem jó tapasztalatokat, a korábbi 3 hét helyett 10 nap alatt értem el a kívánt eredményt, úgy, hogy a korábban tapasztalt folyadékigény növekedés elmaradt és az erőállapot kifejezetten jó volt.

Körzetemben az influenzás betegek kezelése során adtam magnéziumot, ami enyhítette a betegség lefolyását.

Gyengén fejlett, figyelmetlen, nehezen tanuló kisiskolásoknál a pótlás többirányú kedvező hatásáról számoltak be a szülők és a pedagógusok.

Dr Kajtár György Szegedről: 

A magnéziumnak önmagában is van vízhajtó hatása.

Ekg elváltozások javulását tapasztaltam, különösen az ingervezetési zavarok változtak kedvezően.

Egy encephalopathiás betegem is szedte jó eredménnyel.

Mindezek mellett a közérzet javulását tartom nagyon jelentősnek.

Dr Gubacsi László, Ogovány körzeti orvosa:

Pszichés problémák esetén tapasztaltam nagyon kedvező hatást.

Körzetemben sok fiatal hypertoniás beteget szűrtem ki, akiknél szinte kivétel nélkül pszichés, elsősorban családi problémák álltak a vérnyomás emelkedés hátterében. Napi 3x0,5 g magnéziumcitráttal sikerült vérnyomásukat rendezni. Idős betegek fixált magas vérnyomása rövid idő alatt alig mozdult, hosszú idő múlva valamit csökkent, ugyanakkor feltűnő volt a szubjektív panaszok, a közérzet, a munkaképesség igen jó javulása.

Keringési elégtelenség esetén kiegészítésként adtam magnéziumcitrátot, javulásuk gyorsabb és tartósabb maradt.

Dr Hüber György, Mohácson

39 hypertoniás betegnél kísértem figyelemmel 3x0,5 g magnéziumcitrát adásának hatását 6 héten keresztül. Átlagéletkoruk 62 év volt. Vérnyomásuk átlagosan 18/10 Hgmm-rel csökkent. A vérnyomás csökkenésén kívül 4 betegnek jobb az étvágya, 1 széklete rendeződött, 6 beteg közérzete kimondottan jobb, 9 beteg reumatikus fájdalmai megszűntek, egy beteg elhagyta a korábban éveken át szedett nyugtatót.

Ezen kívül figyelemmel kísértem 3 cukorbetegemet, akiknél magnéziumpótlás mellett a cukor-ürítés csökkent.

Dr Monori József, Zagyvapálfalva:

A hypertonia II. stádiumában lévő 50 beteget figyelek, közülük 10 különösen érdekes számomra. Ez a 10 beteg zömmel rokkantnyugdíjas, közöttük a systolés érték 250-300 Hgmm között volt, végigszedték a világpiacon megjelent igen sok vérnyomáscsökkentő szert. Minden leletük a hypertonia degeneratív szakának megfelelő elváltozásokat tükrözte. Minden egyéb gyógyszert leállítva kezdtem a magnézium kezelést. A magnéziumcitrátot zacskóban kapják és csapott kávéskanállal vesznek be reggel, délben, este. Közel másfél éve szedik már így a magnéziumot. Vérnyomásuk 200/100 körül van, közérzetük nagyon jó. Van, aki rokkant nyugdíját otthagyva dolgozni kezdett. De ha nem szedik a magnéziumot, nincsenek jól. Volt, amikor nem tudtam beszerezni magnéziumot és hasonló ízű placeboval hidaltam át, két hét alatt ugyanúgy emelkedett a vérnyomásuk és romlott a közérzetük, mint amikor abbahagyták a magnéziumszedést.

Másfél éve alkalmam van megfigyelni várandós anyákat. Nem tudom, hogy ez világjelenség-e, de Salgótarjánban jelenleg 280 van közülük betegállományban fenyegető vetélés miatt. Elég sokuknál látok kifejezett vizenyőt a terhesség első szakaszában. Egy amerikai folyóirat, a Modern Medicine, egyik 1967-es számában foglalkozik a terhesség, a vetélés, a csecsemőhalálozás és a vizenyő-készség összefüggésével. 2-3 hónappal ezelőtt volt alkalmam Nógrád megye és Salgótarján csecsemőhalálozásának értékelésekor a boncolt csecsemők leleteit végignézni. A boncoló orvos minden esetben bebizonyította, hogy a halál oka a vizenyő-készség volt.

Az elmúlt évben, amikor így együtt beszélgettünk, Vajna dr hívta fel a figyelmemet a magnézium kedvező hatására a terhesség alatt. Fél éve rendszeresen adok magnéziumot jól együttműködő várandós anyáknak. Nincs vizenyőjük, vagy, ha elvétve előfordul, alig-alig észrevehető. Kontrolra sajnos bőven van lehetőségem.

Az amerikai irodalomban gyakran szerepel a magnézium és E vitamin együttes adása. Klimaxban fellépő vizenyőkészség is remekül megszüntethető magnéziummal. A Viroma szörp hatása nem kielégítő, alkalmam volt összehasonlítani várandós anyáknál a Viroma és magnéziumcitrát hatását.

Dr Vajna István, a törökszentmiklósi szülőotthon főorvosa, jóval a munkacsoport megalakulása előtt kezdte megfigyeléseit:

Megerősítem azt a tényt, hogy a terhességi toxikózisok gyógyításában, de még inkább megelőzésében igen sokat tehetünk, ha a terhességgel járó fokozott magnézium szükségletet biztosítjuk

Miután 3 éve már, hogy figyelmet fordítok a magnézium pótlásra, módom van számszerinti összehasonlításokat tenni nem csak a terhesség időszaka, hanem a szülés és gyermekágy időszakában történt változásokról is.

154 fenyegető vetélésből        17  vetélés következett be,

47 fenyegető koraszülésből      3 koraszülés volt

Összesen 201 eset közül 20 esetben nem sikerült a terhesség megtartása, tehát a 90 %-os kihordás 10 %-kal több, mint Kubinyi – Pilishegyi legutóbbi közlése. Minthogy velük teljesen azonos konzervatív kezelést egészítettem ki napi 3x0,5 g magnéziumcitráttal, ezt a 10 % különbséget a magnézium javára írom.

 

Az elmúlt évben 556 szülésünk volt. A szülés időbeli lefolyásának átlagértéke a következőképpen alakult:

                                            Magnéziumot
                           nem kaptak                        kaptak

Első szülőknél             

 tágulási szak     13 óra 36 perc                      9 óra 48 perc

 kitolási szak              31,5                                    25,4

 lepényi szak              10,6                                    11,9

 összesen           14 óra 18 perc                     10 óra 25 perc

 

Többedszer szülőknél

tágulási szak       8 óra 48 perc                    7 óra   6 perc

kitolási szak              17,2                                  18

lepényi szak              10,8                                  10,5

 összesen           9 óra  16 perc                   7 óra  34,5 perc

       

Minden szülő nőnek a szülőotthonba érkezéskor azonnal elkezdjük a magnéziumcitrát adását, illetve folytatjuk, ha a terhesség alatt már kapta, a gyermekágy végéig. Eredményeképpen az elmúlt évben mindössze két alsó végtag trombózis volt, mindkettő rövid, mintegy 10 cm-es szakaszra terjedt és feltűnően rövid idő: egyik 5, másik 6 nap alatt nyomtalanul gyógyult.

Csökkent a gyermekágyi székszorulások száma.

Nagyon sok roma nő fordul meg a szülőotthonban, közülük rendkívül sokan szenvednek krónikus légcsőhurutban. Megfigyeltem, hogy már a terhesség idején adott magnéziumcitrát is kedvezően befolyásolja a légcsőhurutot, de még inkább megfigyelhető ez benntartózkodásuk alatt, amikor a magnéziumot nagyon pontosan, nővér ellenőrzésével veszik be.

  Működési területemen, széles körű felvilágosítás után, igen sokan kezdték el a fogamzásgátló Infecundin tabletta szedését. Mellékhatásai – elsősorban a gyomor-, bélpanaszok, nyugtalanság, hízás – sok gondot okoztak. Megpróbáltam az Infecundin tablettát napi 1,5 g magnéziumcitráttal együtt adni. 30 eset megfigyelése alapján számolhatok be arról, hogy ez a kombináció igen jó. 3-4 nap alatt szűnnek meg a már kialakult panaszok, illetve meggátolja a panaszok kialakulását. Tartós szedés során napi 1,0 g-ra csökkentem a magnéziumcitrátot.

 

Két ritka esetről is beszámolok:

  Kórházban kivizsgált, endometriozis externának diagnosztizált, vikariáló menses, véres székürítések, tenezmusok, fogyás, étvágytalanság több hónapos fennállás után akkor szűntek meg, amikor magnézium adásra tértem át.

 Tetániás beteget a belgyógyászat kalciummal eredménytelenül kezelt. Amenorrhoea miatt került hozzám. Magnézium hiányt tételeztem fel. (Sajnos magnézium meghatározást a labor nem végez.) Magnéziumcitrát adására a tetania megszűnt, amenorrhoeája - mely secundaer volt – és a már jelentős dystrophia rendeződött 3 hónapi magnézium szedés után és 5 kg-ot hízott.

  Kovács számolt be 1967-ben, a Nőorvosok Lapjában Viroma szörppel elért kedvező eredményről terhes pathologiás esetek kezelése kapcsán. Megfigyeléseit alapul véve összehasonlítottam Viroma és magnéziumcitrát hatását. Jobb hatást észleltem magnéziumcitrát adása mellett.

  Ödémás betegeim csak egyetlenegy vízhajtó tablettát kapnak és folyamatosan 3x0,5 g magnéziumcitrátot. A vizenyő hamar megszűnik és nem tapasztalom a vízhajtó kezeléssel járó rossz közérzetet, gyengeséget.

Magam ezen a megbeszélésen meleg munkahelyen dolgozó, sok folyadékot vesztő betegeim tapasztalatáról számoltam be, akik napi több liter vízfogyasztás ellenére állandó szomjúságot éreztek, izomgyengeség, étvágytalanság mellett. Kezdetben 3x1,0g, majd 3x0,5 g magnéziumcitrát szedése mellett minden panaszuk megszűnt, jól tűrik a meleg munkahelyet, vizet pótolnak, de kevesebbet.

 Ilyen volt az egyetlen rögzített munkamegbeszélés és hasonló a többi: egymástól mindig tanultunk.

 

Alapélelmiszerek magnéziumdúsítása

Felvetődött a konyhasó háztartásokban történő magnézium dúsítása mellett a kenyér kiegészítése azzal a meggondolással, hogy nem mindenki főz otthon, de kenyeret mindenki eszik. Édesanyám próbaként otthon megsütötte. A magnézium nem okozott ízében változást. A pékek nem látták akadályát. A 3.60-as kenyér árát 10 fillérrel emelte volna a hozzáadott magnéziumcitrát. A lakosság vállalta volna ezt a többletet. A kenyér maximált árán azonban nem lehetett változtatni. A városi főorvos pedig magán az ötleten rettenetesen felháborodott. Mint ahogy azon is, hogy a várandós anyáknak magnéziumot adtam, sőt, erre a helybéli szülészeket is próbáltam rábeszélni!

1969-ben megtudtam egy újabb csábító lehetőséget: 1970 őszén „Életfontos anyagok és civilizációs betegségek” címmel nemzetközi kongresszus lesz Nyugat-Németországban, Trierben. Erre elviszem a körzeti, üzemi és iskolai lényeges tapasztalatokat, egyúttal közlésre alkalmas formában is, mert a szervezők jelezték, a Vitalstoffe - Zivilisationskrankheiten című folyóiratban kívánják közölni az előadásokat. 1969 tavaszán jelentkeztem.

Munkámnak egy nagyon lényeges szakasza kötődött Sopronhoz és sok-sok kedves emberhez. Mégis, rövidesen Pomázon folytattuk életünket.

Pomázon

Körzetem mellett feladatom lett az anya- és csecsemővédelmi tanácsadás. Ennek örültem legjobban. Első utam a gyógyszertárba vezetett, hogy a megismerkedésen túl megkérjem, készüljenek fel leggyakrabban írt magnézium tartalmú receptjeim készítésére. Azt már Sopronból tudtam, a gyógyszerészek szívesen készítik ezeket, mert emeli a fizetésüket. A magnéziumszulfát oldatot pedig postán kaptam még hosszú évekig Nikolits gyógyszerész úrtól.

 Alig pár napja voltam Pomázon, egy idős férfi kért, látogassam meg a feleségét. A kórházból meghalni hozták haza.

Ilyet még nem láttam. Mint egy Lencsi baba, a végtagjait nem tudta behajlítani a hihetetlen mértékű vizenyő miatt, bőre testszerte repedezett és gyöngyözött. Szegény vízért könyörgött, de a kórházból azzal engedték el, nem ihat vizet. Mindez nagyon masszív vízhajtó kezelés mellett alakult ki. A feltételezhető magnéziumhiányt a vízhajtás tovább ronthatta. Közel volt a gyógyszertár, férje gyorsan visszaérkezett, addig megfőtt a tea és bő magnéziummal, cukorral Szántó néni annyit ihatott belőle, amennyit csak kívánt. A magnézium pótlásnak önmagában is van vízhajtó hatása. Ez erőteljesen meg is mutatkozott. Pár nap alatt a magatehetetlen, deformált bábból kicsi, fürge, kedves asszony lett. Hamarosan felkeresett a fia és kérdezte, mit tettem az édesanyjával, hiszen a kórház lemondott róla. Elmondtam és őt érdekelte, hogyan alakulhatott ki a magnéziumhiány. Ha a talaj nem tartalmaz eleget…- egyre jobban érdeklődött, én meséltem Kiss A. Sándorról és a magnéziummal dúsított műtrágyáról is, mely még csak csepp a tengerben, amikor azt mondta: „Doktornő, a műtrágya tröszt vezérigazgatója vagyok, mit tudok tenni?”

 

A magnézium-ellátottság javítása a szántóföldtől kezdve

Szántó István összehívta a műtrágya tröszt legjobb szakembereit, kérte, mondjam el nekik is a magnéziumpótlás egészségügyi indokait, ők pedig ott megtárgyalták, mit lehet tenni. A végeredmény az volt, akár az összes műtrágya kiegészíthető magnéziummal, de szükségük van arra, hogy az egészségügy magas szinten kezdeményezze ezt. (Akkor még nem volt ismert a későbbi mezőgazdasági kutatások tengernyi adata, ami az egészségügytől függetlenül, mezőgazdasági érdekből indokolhatta volna a műtrágyák összetételének változtatását.)

Az egészségügyi miniszter dr Szabó Zoltán volt. Az OÉTI igazgatója dr Tarján Róbert. Minden kezdeményezés az OÉTI-hez került, szakvéleményre. Tarján professzornak változatlanul az volt az álláspontja, hogy Magyarországon nincs táplálkozási probléma, nincs magnéziumhiány, véleménye alapján azután mindig, minden elutasíttatott. Ez történt most is. Az viszont máig biztató, ha akarjuk, meg lehet csinálni!

 

Egy üzemorvosi előadás

A nagy forgatagban (költözés, műtrágya tárgyalás, új körzetem megismerése) a Posta jóvoltából utolért egy meghívó. Igen, még tavasszal, Sopronban bejelentettem egy előadást, a Magyar Üzem-egészségügyi Tudományos Társaság nagygyűlésére. Meg is csináltam a hozzá szükséges ábrákat, ezek a budaligeti kis faházban vannak, de nem írtam meg az előadást. Mikor is lesz? Holnap! Délután kerülök sorra. Az jó, mert délelőtt rendelek, még sürgős hívás is belefér. Édesapám elment az ábrákért, az előadóterem előtt találkoztunk, éppen az előttem lévő előadás folyt, annyi időm volt, hogy átadjam a vetítendő anyagot és a napi rohanásban kialakult lendülettel, szabadon, életem legjobb előadása kerekedett. Így fejeződött be üzemorvosi munkám. Az előadás tartalma pedig - egyebek mellett - beépült a Trier-i előadásba és a Vitalstoffe-ben megjelent közleménybe.

 

Elődöm és körzetem

Pomázon dr Tiszolczy Lajos volt az elődöm 50 éven át. Amikor megkezdte munkáját még Csobánka és Budakalász is a körzetéhez tartozott és lóháton járt a betegeihez. A régi cigánytelepből már csak három putri állt, egykori lakói a faluvégen sorakozó kis, takaros házakban éltek. Ebben a változásban oroszlán része volt Lajkó bácsinak, aki sok-sok dicsérettel, biztatással, állásszerzéssel segítette életüket, biztonságukat, fejlődésüket. Körzetét úgy adta át, hogy néhány napig a rendelésen mellettem ült és mindenkiről mondott valami elismerőt. Nézze meg jól ezt a kicsi asszonyt, a gyerekei mindig patyolat tisztán járnak iskolába. Nézze meg jól ezt a férfit, mindig van munkája. A megdicsért emberek elmondhatatlanul boldogok voltak, hogy így mutatta be őket nekem.

Volt azonban ezen a faluvégen két nagy gond.

Közel 460 fő egyetlen ásott kútra volt utalva, ami bővizű és jóízű volt, de a kézi szivattyú naphosszat meg nem állt.

 

Sok lakóház mellett nem volt árnyékszék.

Egyszer előfordult egy vérhas megbetegedés, a székletet elküldtem labor vizsgálatra. Az eredmény még meg sem érkezett, jött egy óriási felhőszakadás. A terület a kút felé lejtett. A kút körüli árok megtelt, sőt a mocskos lé becsorgott a kútba is, a beteg székletéből is belemosódott, mert kirobbant egy vízjárvány, valamennyi megbetegedés kórokozója (és fág-tipusa) a korábbi betegével azonos volt. Első napokban 150 embert szállítottak a mentők a László kórházba, mert a higiénés körülmények nem tették lehetővé otthoni ápolásukat. A kutat lezártam, lajtkocsi hozta a vizet, nagy volt a riadalom. Székletvizsgálat történt mindenkinél, aki ebből a vízből ivott, és aki pozitív lett, kezelést kapott akkor is, ha nem betegedett meg. Azonnal értesült a járási, a megyei KÖJÁL, sőt az OKI járványügyi osztálya is, mindenki tette a magáét. A honvédség adta a lajtkocsit, megbeszéléseinken részt vett a honvédség orvosa is. Orvosok egyetértettünk abban, ezt a riadalmat ki kell használnunk arra, hogy a községben kiépített vízhálózatot folytassák és ez a faluvég is kapjon biztonságos ivóvizet, több vízvételi hellyel. Egyetértésben túlhangsúlyoztuk a járvány ismétlődésének egyébként reális lehetőségét, eredményeként megszületett a döntés: a honvédség ügyes géppel kiásta a vezetékhez szükséges árkot, a megyei tanács állta a vezeték költségeit, a helybéliek segítettek az árkokat visszatemetni, elkészült a vízvezeték.

A vérhas járvány után fogtam egy gereblyét, és ahol a legtöbben jöttek-mentek elkezdtem összehúzni a szemetet. „Mit csinál, doktornő!?” „Nem maradhat itt ez a szemét, újabb járvány lesz! Összehúzzuk, elégetjük. Van gereblyéje? Jöjjön maga is.” Csak el kellett indítani, már jöttek többen is, mint elegen, engem pedig küldtek haza, csak a gereblyét kérte valaki kölcsön. Egy szépen megmunkált, könnyű nyéllel kaptam vissza.

A házak tágas teret fogtak körül, ez volt a Szent István napi búcsú színhelye, a búcsú pedig a szemét jórészének forrása. A takarítást követő búcsún, amikor az árusok felszedték sátraikat és szokásuk szerint ismét ott akarták hagyni a szemetet, látom, hogy az én embereim körülveszik és nem engedik elmenni őket, míg mindent össze nem szednek.

 

Életfontos anyagok és civilizációs betegségek

   Akkor éppen civilizációs betegségeknek nevezték a ma nem fertőző, közben pszichoszomatikus, adaptációs betegségeknek, krónikus degeneratív kórképeknek nevezett betegség-csoportot. A sokféle elnevezés mindegyike az idesorolt betegségek egy-egy jellemző tulajdonságát, vagy kialakulásuk okát fejezi ki.

Közeledett 1970 szeptember eleje, a németországi kongresszus ideje, amire megint csak Szmodis dr segítségével készültem. Ezen a nyáron felvételizett kislányom az Orvosegyetemre. Vártuk az értesítést és nagy volt az örömünk. Engedélyt kaptunk az egyetemtől, hogy kislányom velem jöhessen a kongresszusra. Úgy szerveztük, hogy kis időt ott élő öcsémmel és német párjával tölthessünk. Eljöttek az előadásra, a szünetben éppen köszöntöttük egymást, amikor odalépett egy úr, bemutatkozott és felajánlotta, maradjak ott, minden feltételt biztosítanak, hogy megvalósítsam a terveimet. Köszönettel nemet mondtam. Magyarországon szeretném ezt megtenni. „Megértette a nővéred az ajánlatot?” - horkant fel Inge. „Igen, megértettem.” Az úr elköszönt, Inge felháborodva magyarázta, ki ez az ember, nem tudom, mire mondtam nemet.

Alig értünk haza, hírt kaptam az I. Nemzetközi Magnézium Szimpozium megrendezéséről, 1971-ben, Franciaországban, Vittelben, egy gyógyvizéről híres kisvárosban. Ugyanerre az időre esett a MÁOTE  kongresszusa.

 

A MÁOTE kongresszusa

A Magnézium munkacsoportban első közös munkánk a magas vérnyomás kezelésének vizsgálata volt, az akkor forgalomban lévő vérnyomáscsökkentők, ugyanezekkel együtt a magnézium és a magnézium önálló adásának hatását hasonlítottuk össze, ebben részt vett Arnold Csaba Budapesten, Batka Zsuzsanna Pálmonostoron, Békési Ödön Ladon, Csergő Tibor Szegeden, Fekete György Devecseren, Fetzer Ágnes és Fűrész Erzsébet Pécsett, Hidas István Pilisvörösváron, Hüber György Mohácson, Kajtár György Szegeden, Monori József Zagyvapálfalván, magam még Sopronban. Úgy döntöttünk, erről Monori József számol be a MÁOTE kongresszusán.

 

Az I. Nemzetközi Magnézium Szimpozium

A nemzetközi fórumra egyéni munkákat szántunk. Sós professzor két munkatársán, Rigó Jánoson és Szelényi Istvánon kívül munkacsoportunkból öten készültünk. Kiss A. Sándor: Növényi eredetű élelmiszereink magnézium tartalmának emelése talajjavítással, Melles Zoltán: Extra- és intracelluláris magnézium vizsgálatok felnőtteknél és gyermekeknél, Szakáll István: A magnézium szerepe kisdedkori anaemiák (vérszegénység) kezelésében, Vajna István: Orális antikoncipiens (Infecundin) mellékhatásainak kiküszöbölése magnéziummal, én pedig: Az anyának adott magnézium hatása a laktációra (szoptatásra) és a csecsemő fejlődésére című előadásokkal.

A vitteli szimpoziumon, a résztvevő országok zászlóival díszített impozáns teremben, az elnöki asztalon két kis zászló volt: francia és magyar. A nemzetközi magnézium társaság elnöke, Jean Durlach, megnyitó beszédében kiemelte országunkat, melynek lakosságszámához viszonyítva a 7 résztvevő a legmagasabb arányban képviseli a magnézium kutatást, ötünk előadása pedig új eredményekről szól. Ez a megkülönböztetett figyelem jellemzi máig a nemzetközi magnézium társaság és elnöke magyarokhoz fűződő kapcsolatát.

A rendezvény egy hétig tartott, nem szerveztek párhuzamos előadásokat, így mindent hallhattunk. Az előadások teljes szövegét, ábrákkal együtt érkezésünkkor kézbe kaptuk. Ez nagyon sokat segített már az előadások megértésében is. Ennek az első, igen nagyszabású nemzetközi eszmecserének legnagyobb élménye számunkra az volt, hogy a háziorvosi munka során tett, a magnézium pótlás hatásaként gyanított számos megfigyelést, melyekről a munkacsoport megbeszéléseken szó esett, de zömük nem került behatóbb vizsgálatra, vagy közlésre, ott, az egyes részkérdéseket tüzetesen vizsgáló kutatók előadásai megerősítették. További nagy élmény volt látni, hallani azokat a kutatókat, akik közleményeivel korábban találkoztunk. Kellemesen meglepett egy kanadai orvos házaspár, a Vitalstoffe c. lapban megjelent cikkem alapján akartak megismerni. M. S. Seelig pedig meghívott az amerikai Gordon konferenciára, ami sajnos messze meghaladta lehetőségeimet. (A vitteli részvételt kivéve ugyanis a költségeket mindig magam álltam.) Visszaemlékezve, kollegáim arcán, szemében olyan különleges öröm tükröződött, ami az életben ritka ajándék. Magam is nagyon boldog voltam.

 

Az anyatej táplálás fontossága

Dr. Frank Kálmán gyerekgyógyász professzor minden fórumon az anyatej-táplálás fontosságáról beszélt. Meg vagyok győződve, a szoptatás abbamaradása nagyon ritkán múlik az anya elhatározásán, ha biztatjuk, segítséget is kell adnunk. Gondozottaimnál a magnézium pótlás vált be, Morvay dr „A” vitamin pótlással segített, megpróbáltuk együtt mind a kettőt, úgy még jobb lett az eredmény. Felkerestem Frank professzort a vitteli előadás kéziratával, gondolva, hogy elkötelezettsége e probléma iránt fogékonnyá teszi, pozíciója pedig elősegíti a magnézium alkalmazását. Tévedtem.

Egyszer egy feldúlt asszony keresett fel, nyugtatót kért. Mi a baj? Kocája 11 gyönyörű kismalacot ellett, de nincs teje. Az állatorvos tanácsára cumisüvegből eteti őket, de már megőrül ettől a feladattól. Hány kilós a koca? Gyorsan kiszámoltam, testsúlya szerint mennyi pótlásra van szüksége és felírtam a magnéziumot. Ezt adja be, naponta háromszor és lesz elegendő teje. Nyugtatót nem adtam. Nagyon kételkedve fogadta a receptet és nyugtató nélkül szinte elégedetlenül ment el. Két nap múlva a boldogságtól repesve jött, problémája megoldását pedig 500 Ft-tal honorálta. Abban az időben egy magánrendelés vizitdíja 20 Ft volt.

Hamarosan egyik kongresszus társasági programján Frank professzorral véletlenül egy buszra szálltunk. Valaki kitalálta, üssük el az utazási időt, kinek mi volt a legkülönösebb, vagy legemlékezetesebb honoráriuma. Ezt nekem találtad ki – gondoltam és egy-két történetet meghallgatva, elmeséltem a magamét. Amikor leszálltunk, szemem sarkából látom, Frank professzor felém sodródik, majd megkérdezi: „Tényleg így történt?” Ezzel együtt sem karolta fel a magnézium-pótlást.

 

A kanyaró védőoltás első tapasztalatai

Pomázhoz fűződő emlék a kanyaró védőoltás elkezdése 1970-71-ben. Az első oltóanyag beadását a későbbieknél na

 
Linkek
 
Kapcsolat velünk

Elérhetőségeink:

Mivel az Aisthesis Bt. nemcsak a G-N portálját törölte, hanem a hivatalos levelezőrendszerét is. Így az átmeneti időszakban a következő elérhetőségeken tudjuk tartani a kapcsolatot:

 

G-N Magazin:

gnsite@citromail.hu

 

Zone's szerkesztőség:

zonesite@citromail.hu

 

A kellemetlenségekért elnézést kérünk!

 

 
Szolgáltatásaink

Szolgáltatásaink

 

A honlapon feltüntetett linkek tartartalmi tájékoztatásain túl további szolgáltatásainkról a Böngésző 'Szolgáltatásaink' menüpontban tájékozódhat!

  

Részletesebb információt a feltüntetett elérhetőségeinken kérhet.

  

 
Naptár
2025. Szeptember
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Óra
 
Community
Indulás: 2004-12-28
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.