Két végzős képzőművész
2006.02.09. 11:39
Kézzel alkotott világ
Fonalakból, agyagból, gipszből készült alkotások
Ellátogattunk Fótra, a Képzőművészeti Szakközépiskolába, ahol interjút készítettünk Óvári Edina, és Juhász Kitti végzős hallgatókkal.
Ottjártunkkor Edina éppen az egyik vizsgamunkáján dolgozott. Egy goblen szövőváza volt kifeszítve a szövőállványra. Érdekes volt nézni, ahogy a 33 különböző színárnyalatú fonalból – melynek színharmóniáját egyenként különböző színű fonalak sodrásával készítette – gondos odafigyelés mellett lépésről-lépésre formálódott a tájkép. Megkérdeztük, de Edina még nem adott címet a munkájának. Viszont megmutatott más, már elkészült, szebbnél-szebb alkotást is: például a Sissi-ről készített goblent, szőtt falvédőket, grafikákat.
- Hányfajta képzőművészeti szakággal foglalkozol?
- A szövésen kívül tanulok még tűzzománc készítést, és szobrászatot.
- Mikor döntöttél a képzőművészet mellett?
- Tízéves koromban kezdtem tűzzománc készítéssel foglalkozni. Akkor kezdett érdekelni ez a terület, majd megismerkedtem, és megkedveltem más alkotási formákat is. Ezért jelentkeztem ebbe az iskolába.
- Meglehetősen nagy kézügyességgel rendelkezel.
- Részben szükség van rá, de inkább ismerni kell az anyagot, a színeket. Például ennél a képnél is, hogy milyen színű fonalak sodrásával, milyen színárnyalat alakítható ki. Ehhez most 33 különböző árnyalatot készítettem, és 4 mm-es szövéstávolsággal alakítom ki.
- A vizsgák után ezen a pályán kívánsz maradni?
- Itt egy nagyon jó tanár tanította meg a fogásokat. Zsoltné Bizse Máriának nagyon sokat köszönhetek. Az ő segítségével találtam meg az életem értelmét. De többet szeretnék tudni, ezért tovább tanulok. Jelentkeztem az ötvös Szakképző iskolába, de a szobrászat iránti érdeklődésem folytatása érdekében, magánképzésre is jelentkeztem.
- Ötvös szeretnél lenni?
- Érdekel az aranyművesség. A további tűzzománcaimat szeretném ékszerekkel is díszíteni.
Interjúalanyunkkal folytatott beszélgetésünket a szobrásztanára, Marosán László úr zavarta meg, aki megsúgta, hogy Edina Plakett készítésre ötöst kapott.
Az interjú után meghívást kaptunk a vizsgamunkákból szervezett kiállításra, melyen nem csak az ő, de egy másik gödi lánynak a munkái is megtekinthetőek lesznek.
Természetesen felkerestük a rendezvényt, ahol megismertük Juhász Kitti ötödéves keramikushallgatót.
- Hogyan kerültél erre a pályára?
- Tízéves koromban, egy tanfolyam kapcsán kerültem érintkezésbe az agyaggal, és rögtön megtetszett. A pályaválasztáskor pedig ebbe az iskolába jelentkeztem. Bár, a szüleim nem igazán örültek a terveimnek, de ultimátumot adtam nekik, melyszerint, ha ide nem jelentkezhetek, akkor autószerelő leszek!
- Melyik Képzőművészeti terület érdekel a legjobban?
- Minden, amihez agyag, vagy gipsz kell.
- Szépek, és szemmelláthatóan egyformák a kerámiáid. Nehézvolt elkészíteni őket?
- Nehéz lett volna, de a tanárom, Hegyi Veronika mindenre megtanított. Először gipszből elkészítem a „gipszmagot”, melynek segítségével sokkal vékonyabbra, és egyenletesebbre lehet önteni a kerámiát. – De ezzel az eljárással több, egyforma edény is készíthető. – Majd ebbe öntöm az anyagot, a fehér öntőföldet. Díszítéséhez mázzal bekenem, és kiégetem. A festésnél viszont vigyázni kell arra, hogy a zománc az égetés közben megváltoztatja a színét.
- Tehát, a kémiát nagyon kell tudnod!
- Igen, de ez még nem elég. Ahhoz, hogy ezek létrejöjjenek „Nikkelezett szemmértékre” is szükség van.
- Milyen eredményre számítasz?
- Úgy érzem, hogy a gyakorlati munkámat jelesre teljesítettem. De az ember örökké tanul. A szakmai tudást pedig a vizsgajegy nem fogja visszaadni.
- További terveid?
- Szeretnék a pályán maradni, és idővel tanítani. Humánpolitikával foglalkozni. Elsősorban hallássérült gyerekeknek megtanítani mindazt, amit én tanultam. A kézmű segítségével „megnyitni” ezeket a gyerekeket a világ felé.
G-N Magazin
|