Az Anorexia
K. Petra 2006.02.09. 12:02
Az étkezési zavarok másik fajtája a bulímia mellett az anorexia. A két betegség tulajdonképpen egymás ellenkezőjének is mondható.
Kóros soványság: az anorexia
Az étkezési zavarok másik fajtája a bulímia mellett az anorexia. A két betegség tulajdonképpen egymás ellenkezőjének is mondható. Míg a bulímiára a túlzott és folyamatos evési kényszer a jellemző, addig az anorexia nem más, mint kóros étvágytalanság. Az orvostudomány anorexia nervosának nevezi a lelki eredetű, kóros lesoványodást; ami sokkal gyakoribb, mint eddig hitték. A bulímiához hasonlóan nagy gondot kell fordítani a megelőzésre, valamint a már kialakult betegség gyógyítására.
De mi okozza az anorexiát? A szakemberek egyetértenek abban, hogy a betegségnek nem szervi eredetű oka van. Bár a kialakulásában szerepe van a hipotalamusz működési zavarának, de ez általában lelki hatásokra következik be. Mivel egyre inkább terjed a nyugati típusú, vékony nőideál, ezért azokban, akik nem felelnek meg ennek az ideálképnek, kialakulhat egyfajta kisebbrendűségi érzés, illetve az étel elfogyasztásából fakadó bűntudat. Ez főleg azokra jellemző, akiknek alacsony az önértékelésük; ezért kényszeresen akarnak hasonlítani a mesterségesen kialakított ideálképhez. Ehhez pedig bármilyen eszközt felhasználnak; ami súlyos esetben mind testi, mind pedig lelki károsodást okozhat. Az anorexia jellemző sajátossága, hogy bármilyen vékony is a beteg, ő akkor is kövérnek látja magát, és igyekszik megszabadulni a (nem létező) súlyfeleslegtől.
Régóta ismeretes, hogy a vékony, lesoványodott embernek gyengébb az immunrendszere, könnyebben kap meg különböző fertőző betegségeket. Bár az anorexia oka nem szervi eredetű, de számos szervi betegség okozója lehet; és persze azt a tényt sem hanyagolhatjuk el, hogy 10-15 %-kal vezeti az elmegyógyászati kórképek halálozási listáját.
A betegségnek számos szövődménye lehet. Pl: különböző bőrgyógyászati problémák, hormonzavarok, rendellenes szívműködés (kissebbé vált szív, ritmuszavar, alacsony vérnyomás), és persze az emésztés felborulása. Hasfájás, székrekedés, a gyomor összeszűkülése, és számos egyéb, kínzó tünet keserítheti meg a beteg életét. Anorexia esetében a legtöbb gond a nemi mirigyek nem megfelelő működéséből származik. Nők esetében a tüszőérés elmaradása a havi vérzés, valamint a teherbeesés elmaradását eredményezheti, míg a férfiaknál a herék kisebbedése, a férfihormonok, illetőleg ezzel egyidejűleg a nemi vágy csökkenése figyelhető meg.
Ha a betegség kialakult, nem nélkülözhető az orvosi segítség; sok anorexiás beteg kórházi kezelésre szorul. Ugyancsak fontos egy pszichológus segítsége, tekintettel a betegség lelki eredetére. Végül, de nem utolsó sorban ki kell emelni a dietetikus szerepét, aki összeállítja a legmegfelelőbb, leghatékonyabb étrendet a beteg számára. A kezelés sikere akkor a legbiztosabb, ha e három szakember sikeresen, összehangoltan tud együtt dolgozni.
K. Petra
|